Mitte Karaköy Karaköy’ün en yeni mekanlarından. Adını Berlin’deki, benim de çok sevdiğim, Mitte semtinden alan Mitte Karaköy, ‘Wise Cuisine’ konseptiyle az çeşit içeren bir menü, ama oldukça lezzetli yemekler sunuyor. Turgay Yıldız tarafından açılan Mitte Karaköy şimdiden en trend mekanlardan biri olacağının işaretlerini verdi bile.

Mitte Karaköy’ün menüsünde farklı lezzetler bir arada. Başlangıçlardan uzakdoğu lezzeti Gyozo, buharda pişiriliyor ve hem hafif hem de oldukça lezzetli. Çıtır Ördek ise yanında minik lavaşlar ile birlikte geliyor. Yanında gelen ince taze soğan ve salatalık dilimleri ile birlikte minik dürümler yapılarak afiyetle yeniyor. Daha hafif bir birşey yemek isteyenler için ise keçi peyniri, armut, pekan ve semizotlu Pancar Salatası ideal bir seçim. Kuzu İncikli Papardelle veya Istakozlu Linguine’yi denemedik ama yaban mantarlı Risotto’nın kıvamı ve mantarların lezzetleri yerindeydi.

Mitte Karaköy’de ana yemek olarak herkese hitap edebilecek farklı lezzetler bulunuyor. Ağır ağır pişirilen Kuzu İncik, ağızda hemen dağılıyor. Kuşkonmaz ile servis edilen Somon Izgara ise daha ortamalama bir lezzet. Bo Luc Lac adlı yemek, dana bonfileden çıkartılan sote lokum ızgara. İnce lokum dilimleri oldukça yumuşak ve yanında mini havuç, kabak ve patates püresi ile birlikte geliyor. Bo Luc Lac ile birlikte Antrikot da etseverler için gayet başarılı bir tercih olur. Bizim tattığımız yemekle dışında menüde ana yemek olarak Tavuk Curry ve Levrek de bulunuyordu. Ama Mitte Karaköy, menüsünde mevsime ve müşteri beğenilerine göre zaman zaman değişiklikler de yapacakmış.

Tatlı çeşitlerinde maskarpone ile gelen poşe Armut, kestane şekerli Beyaz Çikolatalı Sufle, vişneli Çikolatalı Mousse ve Pavlova vardı. Biz de Pavlova’yı denemek istedik, iyi ki de öyle yapmışız. Tablo güzelliğinde bir sunumla gelen Pavlova tatlısı enfes ve çok hafif. İçinde vanilyalı beze, tropik meyveler ve krema olan Pavlova yenilebilir çiçeklerle sanat eserine dönüşmüştü. Mitte Karaköy’ün hem göze hem damağa hitap eden harika tatlısı Pavlova’yı insan yemeye kıyamıyor.
Mitte Karaköy, sadece yemekleri ile değil, Karaköy bölgesinde gece hayatına getireceği yeni soluk ile de iddialı. ‘Siberian Satsuma’ ve ‘Zum Zum’ gibi özel kokteyllerini denedik ve çok beğendik. Votka bazlı bir kokteyl olan Zum Zum’un içeriğinde ananas suyu, Malibu ve chili biberi var. İçerken önce hindistancevizi ve ananasın tropik tadı, hemen arkasından ise chili biberin acısı geliyor, benim favorim oldu. Yine votka bazlı olan Siberian Satsuma’da ise lime suyu ve Satsuma mandalinası suyu var. Bence o da oldukça başarılı bir kokteyl olmuş.

Dekorasyona da değinmeden geçmemek lazım. Mitte Karaköy’ün mavi dış kapısından itibaren tasarımı çok başarılı. Sami Savatlı tarafından yapılan tasarım, aslında çok büyük olmayan mekanın geniş ve ferah algılanmasını sağlamış. Özellikle bar bölümünü ve kübik birleşimlerden oluşan aydınlatma elemanlarını çok beğendim. Mekandaki tek problem yemek sırasında ışık çok loş olduğunda sadece masaları aydınlatan ek armatürler bulunmayışı. Bohem ama şık genel ambiyansı ile Mitte Karaköy kesinlikle Karaköy ruhunu yansıtan bir dekorasyonla karşımıza çıkıp kendini sevdirmiş oldu.

Mitte Karaköy’ün fiyatları Karaköy ortalamalarında. Gyoza ve Çıtır Ördek 29 TL, Risotto 37 TL, Bo Luc Lac 44 TL, Antrikot 48, Pavlova tatlısı ise 18 TL. Az çeşit ama rafine lezzetler sunan yemek menüsü, değişik ve lezzetli kokteyleri ve ayrı girişli gece kulübü ile Mitte Karaköy özellikle cuma ve cumartesi gecelerinin de gözdesi olmaya aday.

Mitte Karaköy Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato