ASYA GECELERİ, HER CUMA SHANGRI-LA BOSPHORUS HOTEL IST TOO RESTAURANT’TA

Shangri-La benim Uzakdoğu seyahatlerimden aşina olduğum bir lüks otel zinciri. Beşiktaş’taki eski tütün deposunu harika bir restorasyonla yenileyerek 2013 yılında Türkiye’deki ilk otelini Shangri-La Bosphorus adıyla açan zincir, IST TOO adlı Asya ve Akdeniz lezzetlerinin sunulduğu seçkin bir restorana sahip. Fransız Şef Olivier Pistre yönetimindeki mutfağıyla rafine lezzetleri bizlerle buluşturan IST TOO’da her cuma ‘Asya Geceleri – Asian Nights’ adlı muhteşem bir açık büfe ziyafet var.

IST TOO Shangri-La Bosphorus

IST TOO Shangri-La Bosphorus

 

 

 

 

 

 

 

 

Açık büfe sevmeyen beni de kendine hayran bırakan ‘Asya Geceleri’ çok farklı bir konseptte. Şef Olivier Pistre ile birlikte farklı ülkelerden gelen aşçılar 11 Asya ülkesinin en ünlü yemeklerini hazırlıyor. Yani servis açıkbüfe ama tüm yemekler o ülkelerde hazırlandığı şekilde ve aynı lezzette yani gerçekten 5 yıldız.Arkadaşlarımdan duyup bir türlü gidemediğim ‘Asya Geceleri’ ne mekan.daveti vesilesiyle katılmış oldum.

Peki IST TOO açık büfede neler mi var? Ne yok ki de mek daha doğru olur sanırım. Tayland’da yediğim lezzette ‘Pad Thai’, Hong Kong’daki kadar içi yumuşak ve derisi kıtır ‘Pekin Ördeği’, Kuala Lumpur’dan sevdiğim Malezya’nın meşhur yemeği kuzu etli ‘Lamb Rendang’ ilk aklıma gelenler. Ama ben önden bir Sushi tabağı ile başlamayı tercih ettim. Sushi denince tazelik ve pirinç kalitesi önemli, IST TOO Sushi konusunda oldukça başarılıydı. O geceye özel Japon Şef Keisuke Uno tarafından hazırlanan Sushi’leri harikaydı

IST TOO Shangri-La BosphorusIST TOO Shangri-La Bosphorus

 

 

 

 

 

 

 

 

Çinli ustanın hemen orada şov yaparak hazırladığı noodle’ları görünce sonrasında bir noodle çorbası yaptırdım. Büfedeki şefe istediğiniz malzemeleri gösteriyorsunuz, et ve sebze suyu ile yapılan konsome ile 1-2 dakika içinde noodle çorbanız hazır oluyor. Tek kelimeyle nefis…

Daha sonra büfede neler var diye keşfe çıktım ve farklı yemeklerden bir tabak yaptım. Şekli muska böreğine benzeyen Hint mutfağında ‘Samosa’, Singapur yemeği ‘Fried Beehoon’, Malezya yemekleri ‘Nasi Goreng’ ve sebzeli köri soslu ‘Rotijana’ ve Tayland yemeği yeşil köri soslu tavuk ‘Green Curry Chicken’ aldım. Hepsini çok beğendim ve afiyetle yedim.

Sanırım IST TOO’daki ‘Asya Geceleri’ nin tek handikapı herşey çok leziz olduğundan çok fazla yemek yeme riski, onun dışında herşey harika. Buzların üzerinde sergilenen kabuklu büfesinde istiridye dahil ne arasınız var. Ben ‘Pekin Ördeği’ ve ‘Pad Thai’ a da kayıtsız kalamadım tabii ki. Buharda bamboo sepetler içinde pişirilen bir tür mantı olan ‘Dim Sum’ ların da tadına bakmayı ihmal etmedim. Açıkçası sanırım uzun zamandır bu kadar çok yemek yememiştim, ama pişman değilim.

Uzakdoğu’da ne kadar yemek yeseniz de rahatsızlık vermez. Çünkü malzemeler tazedir, doğru baharatlar kullanılmıştır ve ekmek yenmez. Ama bir de sır var ki o da yemek boyunca aralıksız yasemin çayı (Jasmine Tea) içmektir. Ben de daha Sushi istediğim andan itibaren yemek boyunca Jasmine Tea içtim, denemenizi tavsiye ederim.

Tabii en sonda tatlı büfesine de yer bıraktım. Şef Oliver Pistre Fransız olunca tatlıların da enfes olduğunu söylememe gerek yok sanırım. Hepsinden biraz tatmaya çalıştım paylaşarak, beğenmediğim bir tatlı olamadı.

Uzakdoğu’daki pekçok ülkeye seyahat etmiş ve bu ülke mutfaklarını tanıyıp seven bir olarak Shangri-La Bosphorus içindeki IST TOO Restaurant’ın ‘Asian Nights’ Asya Geceleri büfesi beni tam anlamıyla mest etti. Yemekler 5 yıldız, dekorasyon çok şık ve genel ambiyans oldukça güzel. Uzakdoğu mutfağını sevenlere şiddetle öneririm.

 

IST TOO - Shangri-La Bosphorus Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato