Moskova nehri üzerindeki küçük adacıkta bulunan eski ‘Red October’ çikolata fabrikası kompleksi 2007’de boşaltılarak bir dönüşüm projesi başlatılmış. 2009’dan itibaren kızıl tuğlalı pekçok yapıdan oluşan bu 19.yüzyıl endüstri bölgesine sanat galerileri, mimari tasarımcılar, modacılar, internet şirketleri, medya ajansları ile dolmaya başlamış. Bohem bir havaya bürünmeye başlayan ‘Red October’ bölgesinde birçok trend bar, café, restoran ve gece kulübü de var. Bunlardan biri de 2013’te açılan Shakti Terrace.

Shakti Terrace adından da anlaşılacağı üzere çok geniş bir terasa sahip. Hava güzelse kesinlikle terasta oturmak lazım çünkü tam nehir kenarında olduğundan manzara müthiş. Kışın olmaz tabii ama serin gecelerde ısıtıcılı bölüm de var. Bu arada bir şekilde nargile de buranın müdavimleri arasına çok yaygın, mekanda nargile için pekçok kız vardı.

Serviste sürekli bir aksama oluyor çünkü hiç kimse azıcık bile ingilizce konuşamıyor. Moskova dünyada gördüğüm onca yer arasında dil konusunda en çok zorlandığım. Eskiden fransızlar için söylenirdi birazama Kremlin müze girişindeki çalışan bile iki kelime ingilizce bilmiyor. Ve sürpriz, Shakti Terrace’da tabii ki ingilizce menü de yok! Zaten bizim dışımızda Rus olmayan hiç kimse yoktu mekanda. Yeni bir bira istemek için ilk içtiğinizi gösterip türlü sessiz sinema hareketleri yapmanız bile yetmeyebiliyor.

Cuma ve cumartesi geceleri kulübe dönüşen Shakti Terrace menüsünde Asya Mutfağı ön planda. Özellikle Güneydoğu Asya yemekleri ve sushi popüler. Şef Tatiana Stenina sundukları yemekleri sağlıklı ve rafine Pan-Asia olarak tanımlıyor. Menüde ne yok ki; sushi, sashimi, roll çeşitleri, çorbalar, salatalar, Dim Sum çeşitleri, Wok’tan noodle ve rice çeşitleri, tatlılar… Yemekleri resimli menüden göstererek sipariş verdik. Dil sorununa rağmen bir şekilde istediklerimiz doğru geldi ve bizi şaşırtacak kadar da lezzetliydi herşey. Hatta Londra ile uzakdoğu arasındaki bölgede yediklerim arasında en iyilerindendi. Sushiler gerçekten çok tazeydi. Taze kişnişli dana eti yumuşacıktı. Ortaya söylediğimiz küçük tabakların da hepsi başarılıydı. Yemeklerin ortak özelliği taze, son derece hafif ve lezzetlerinin keskin olmasıydı.

Shakti Terrace fiyatları Moskova için çok pahalı sayılmaz ama mekanın manzarası ve yemekleri gerçekten harika. Öğlenleri daha uygun fiyatlı set menü seçenekleri de var. Özellikle güzel bir havada denk gelirseniz, Moskova nehrinin yanında güzel bir yemek için mekanın terası çok ideal.