Restoran Haftası, 7. Yılında “Sokak Lezzetleri” Temasıyla 7 Şehirde Başlıyor!

Şehrin gelenekselleşen ve merakla beklenen lezzet buluşması, 7. Restoran Haftası, Nisan ayı boyunca 7 farklı şehirde “Sokak Lezzetleri Restoranlarda, Restoranlar Sokakta” sloganıyla gerçekleşecek.  

Restoran Haftasının açılışı 3 Nisan Pazar günü, ülkelerinin sokak lezzetlerini sergileyecek 3 yabancı şefin konuk olduğu açılış etkinliği ile başlayacak.

 

Dude Table organizasyonu ile gerçekleşen Restoran Haftası, 7. Yılında “Sokak lezzetleri restoranlarda, restoranlar sokakta” başlığı ile hem dünyanın hem de Türkiye’nin farklı sokak lezzetlerini ve şaraplarla uyumunu lezzet meraklılarıyla buluşturuyor.

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Antalya ve Gaziantep olmak üzere 7 şehirde yaklaşık 150 restoranın katılımıyla gerçekleşecek Restoran Haftası kapsamında; sokak lezzetleri şeflerin özel yorumları ve şarap eşlemeli menüler şeklinde uygun fiyat politikasıyla sunulacak. Ayrıca Restoran Haftasına katılan yaklaşık 20 “fine dining” restoranın ayın farklı bir gününde servis edecekleri “Degüstasyon Menüsü” ile Nisan ayı boyunca ayrıcalıklı lezzetleri ulaşılabilir kılınacak.

ATIYESTEAKHOUSE-15BRUNELL-8

Yıldızlı Şefler Restoran Haftası açılış etkinliği için İstanbul’da…

Farklı mutfak kültürlerinden sokak lezzetlerinin sunulacağı Restoran Haftası açılış etkinliğinde Michelin yıldızlı İngiliz Şef Josh Eggleton, Thailand’lı Şef Vatcharin Bhumichitr ve İtalya’nın Michelin yıldızlı, gastronomi dünyasının sembol kadın şeflerinden Cristina Bowerman İstanbul’da bir araya geliyor. Türkiye’nin sokak lezzetlerinin de Halat by Divan’ın şefi Faysal Üren tarafından hazırlanacağı 3 Nisan Pazar günü Rahmi Koç Müzesi Halat by Divan Restoran’da 12:00 – 17:00 saatleri arasında unutulmaz bir gastronomik deneyimle başlayacak Restoran Haftası açılış etkinliği biletleri, Biletix üstünden satışa sunuluyor.

 

BEYMENBRA-30

Tek Lokmada Restoran Haftası, İstanbul Semt ve Lezzet Turları, Sokak Lezzetleri Enstalasyonları…

Bir ay boyunca şehir hayatına renk ve yeme içme sektörüne canlılık katacak Restoran Haftası kapsamında etkinliğe katılan 150’e yakın restoran menülerini lezzetlerle uyumlu şaraplar eşliğinde sunarken; bazı noktalar “Degüstasyon Menüleri”, “ Chef Table”, “Street Food& Street Jazz”, “Wine&Bite”, “Street Food Party” başlıklı farklı etkinliklere imza atacak. Restoran Haftası kapsamında İstanbul Nişantaşı ve Bağdat Caddesi’nde “Tek Lokmada Restoran Haftası” ikramlarıyla, Restoran Haftası lezzetleri sokaklara da taşınacak

7. Restoran Haftası bu yılki konsepti çerçevesinde Saffet Emre Tonguç ve Bahar Akıncı’nın rehberliğinde gerçekleşecek “İstanbul Semt ve Lezzet Turları”nda ise meraklıları İstanbul’un tarihi semtlerini ve sokak lezzetlerini keşfedecekler.

Gaziantep’te 16 Nisan’da Bayazhan’nın avlusunda şehrin sokak lezzetlerinin sunulacağı lezzet şöleni, 7. yılında Restoran Haftası’nın heyecan verici etkinliklerinden biri olacak.

Restoran Haftası noktalarında ziyaretçileri bekleyen sürprizlerden biri de sanatçı Sabo Akdağ, Cansu Gürsu, Nazlı Erdemir ve Serkan Yolcu’nun “Restoran Haftası Sokak Lezzetleri Enstalasyonları” olacak. Sokak lezzetlerini sanatsal içerikle buluşturan sanatçıların çalışmaları bir ay boyunca Restoran Haftası noktalarında sergilenecek.

7.Restoran Haftası programı ve anlaşmalı noktaları hakkında detaylı bilgi için www.restoranhaftasi.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

Restoran Haftası’nı Sosyal Medya Hesaplarından da takip edebilirsiniz

https://www.facebook.com/restoranhaftasi

https://www.instagram.com/restoranhaftasi/

#restoranhaftasi #lezzetbulusmasi

 

Açılış etkinliğinde yer alacak yıldızlı şefleri biraz daha yakından tanımak ister misiniz?

 

Şef Cristina Bowerman

cristiana Bowerman[2]İtalya’nın en çok tanınan Michelin Yıldızlı Kadın şeflerinden olan Bowerman; Hukuk eğitimi alırken baskın gelen yemek tutkusunun izinden giderek kariyerini Hukuk yerine yemek pişirmek üzerine planladı. Yüksek lisans için gittiği Amerika’da Aşçılık ve Mutfak sanatları üzerine eğitim aldı. İtalya’ya geri döndükten sonra Glass Hostaria’yı açtı. Yemek pişirme felsefesinde her zaman doğallıkla birlikte geleneksel tatlarda çağdaş yenilikçi uygulamarı benimsedi. 2012 yılında, Roma Prati bölgesindeki eski bir Alfa Romeo fabrikasında gerçekleştirdiği radikal değişimlerle Romeo Chef & Baker Restoranını açtı.

2013 yılında, Ape Romeo Gıda kamyonları ile ses getiren bir projeye imza attı. Global ve yerel tatların modernize edilmiş uygulamaları onu kısa sürede dünyaca tanınan bir şef haline getirdi. Bugün Cristina Bowerman yaratıcılığı, mutfak buluşları ve sosyal sorumluluk projelerine verdiği desteklerle gastronomi dünyasının en önemli kadın sembollerinden biri haline gelmiştir.

Josh EggletonŞef Josh Eggleton

İngiltere’nin Michelin yıldızlı en genç şeflerinden olan Josh Eggleton, Kariyerine Gordon Ramsey Akademi’den mezun olarak başladı. Şeflik kariyerine Amerika’da New York’un en ünlü Sicilya Mutfağının temsilcisi Il Mulinazzo, Kaliforniya’da 3 Michelin yıldızlı The French Laundry Restorant ve Washington’da Chanterelle Restorantlarda baş şeflik yaparak devam etti.

İngiltere’ye döndükten sonra kazandığı şeflik deneyimlerini ailesinin de desteği ile açtığı Pony & Trap’da gösterdi. Yemek yapma sanatına duyduğu büyük tutku ve yaratıcılık sayesinde 2011 yılında Michelin yıldızına layık görüldü. Kendi restoran ve publarında organik tarım ve mevsimsel ürünlerin kullanılması konusunda gösterdiği özel gayretlerle İngiltere’de tarımsal ürünlerin sürdürülebilirliği konusunda önemli öncülerden biri oldu.


Vatcharin Bhumichitr
Şef Vatcharin Bhumichitr

Bangkok doğumlu ünlü şef, Londra Kolejinden mezun olduktan sonra avrupada az bilinen Tai mutfağını daha geniş kitlelere tanıtmak için ilk restaurantını Londrada açtı. Kısa bir süre sonra da Soho’da açtığı Chiang Mai restoran Londra’nın en ünlü Tayland restoranı oldu. Thai Bistro, Thai Garden Vejeteryan Restoranları ile İngiltere’de Tayland mutfağının en önemli temsilcisi oldu. 1983 yılında Tayland yemekleri hakkında çıkardığı ilk kitabı ve sonrasında takip eden diğer yemek kitapları ile ünü tüm dünyaya yayıldı.

Sanat ve Grafik ile de çok yakından ilgilenen Bhumichitr, Vatch Üniversitesi’nde sanat ve grafik tasarımı eğitimleri aldı. Yemek kitapları ile birlikte sanat ve grafik tasarımlarını kendi mutfak sanatına da yansıttı. Halen yemek kitapları yazarlığı ile birlikte sanat çalışmalarına da aktif olarak devam ettirmektedir.