Sizi Gaziantep’in en yeni baklava markası ile tanıştırayım :

Reisoğlu Baklava!

Reisoğlu aslında 1980’lerin başından beri Antepfıstığı işinde ve yıllardır kaliteli fıstıkları işleyip baklavacılara da veriyorlar. Bu yılın başında eski bir baklavacı firmayı satın alan Reisoğlu Baklava, artık kendisi baklava üretip sunmaya karar vermiş. İşin başındaki Hasan Basri Büyük ve Bayram Tuncay, 3 şubesi olan Reisoğlu Baklava için öncelikle hemen yeni bir üretim tesisi kurmuş.

Geçen hafta yaptığımız Gaziantep seyahatinde bu yeni baklava üretim tesisini, Reisoğlu Baklava’nın 3 şubesini ve Nizip ilçesinde bulunan Fıstık İşleme tesisini gezme fırsatı bulmuş olduk.

ReisogluBaklava1ReisogluBaklava2

Reisoğlu Baklava’nın üretim tesisinde herşey el emeği ile yapılıyor, fabrikasyon birşey yok. Ürünlerinde kesinlikle katkı maddesi veya glikoz şurubu da kullanmıyorlar. Merdane ile 40 kat açılan baklava yufkalarının için bol fıstık ve 1. Kalite sadeyağ ve kaymak koyup özel taş fırınlarda pişiriliyor. Fırınlarda meşe odunu kullanılıyor ve 220 derecede 20-25 dakika kadar pişen baklavalar fırından çıkar çıkmaz sıcak şerbeti dökülüyor.
ReisogluBaklava3

 

Biz de üretim tesisine gitmişken baklavalardan daha sıcakken tatmış olduk, enfesti. Reisoğlu Baklava üretimde glikoz şurubu kullanmadığından tüm ürünler hem lezzetli hem de sağlıklı.

Yerken de ‘hırşş’ diye bir ses de çıkıyor, bu da baklava kalitesinin bir başka göstergesi. Baklavanın üstü aşağı doğru gelecek şekilde ısırılması gerektiğini de hatırlatmış olayım.

Baklavanın çok çeşiti var tabii. Reisoğlu Baklava hepsinde standart miktarın üzerinde fıstık kullanıyor. Kare, fıstık sarması, fıstık ezmesi, şöbiyet ve bülbül yuvası da güzel ama benim favorilerim bol fıstıklı incecik hamurlu yaprak şöbiyet ile havuç dilimi baklava oldu.

 

 

ReisogluBaklava6ReisogluBaklava5

Reisoğlu Baklava bizi Antepfıstığı’nın merkezi sayılan Nizip’e de götürdü. Burada hem fısık işleme tesisini gezme hem de fıstık ağaçlarını yakından görme imkanı bulmuş olduk. Nizip’teki tesiste fıstıkların nasıl ayıklandığını, kavrulduğunu ve fıstık çeşitlerini yerinde inceledik. Belkıs’taki Zeugma kazı alanın hemen yakınlarındaki fıstık ağaçlarındaki fıstıkları, arka plandaki Birecik Barajı ile birlikte fotoğraflamak harika bir deneyim oldu.

ReisogluBaklava7ReisogluBaklava8

Bu arada baklavalar zaten şahane ama Reisoğlu Baklava inanılmaz lezzetli su böreği de yapıyor. Gaziantep’i ziyaret ettiğinizde Şehitkamil Gazi Muhtar Paşa Bulvarı’nda yer alan şubelerine uğradığınızda su böreğinin de tadına bakmayı ihmal etmeyin, benden söylemesi.

Reisoğlu Baklava’nın baklavalarının tadına bakmak için nasıl Gaziantep’e kadar gidelim başka yerde yok mu diyorsanız sipariş vermeniz durumunda Türkiye’nin her yerine gönderim yapabildiklerinin müjdesini vermiş olayım.

Reisoğlu Baklava

Adres: Gazi Muhtar Paşa Bulvarı No.31/A Şehitkamil/Gaziantep

Telefon: 0342 215 17 57

www.reisoglubaklava.com

ReisogluBaklava9ReisogluBaklava10