Muazzam Alaçatı, yenilenen mekanı ve lezzetli yemekleriyle artık yıl boyunca bizimle!

Karaköy’den tanıyıp sevdiğimiz Muazzam, Çeşme Alaçatı’daki mekanını yenileyerek sezon başından itibaren hizmet vermeye başladı. Üstelik Muazzam Alaçatı’da artık sadece yaz aylarında değil yaz-kış tüm yıl boyunca açık olacak.

Alaçatı Çarşı içinde Kemalpaşa Caddesi üzerinde yer alan Muazzam’ın cadde üstündeki masaları dışında asıl arkada çok sevimli bir de bahçesi var. Alaçatı çarşı yaz aylarında akşamları ve özellikle de haftasonları çok kalabalık olduğundan, arka bahçede yemek yeme imkanı kesinlikle Muazzam’ın artılarından biri.

MuazzamAlacati1MuazzamAlacati2

Muazzam Alaçatı’nın yenilenen menüsünde ortaklardan Ahu Hn.ın yaratıcılığı ve İngiliz Şef Elizabeth Birley’in hünerleri biraraya gelmiş. Ortaya çıkan yenilikçi meze ve yemekler inanılmaz lezzetli. Sunumlar ise eklenen renkli çiçeklerle tablo gibi olmuş.

Muazzam’da soğuklardan ‘Kinoalı Kabak Çiçeği Dolma’, ‘Tahinli Patlıcan Ezme’ ve ‘Hardal Soslu Enginar’ ı çok beğendim. Kabak çiçeği dolmada kinoa kullanılması bahsettiğim yaratıcı ve lezzetli yemeklere güzel bir örnek. Tahinli patlıcan ezme de inanılmaz lezzetli. Hardal soslu enginar ise enginar kalbi ile yapılmış ve enginar sevenler mutlaka denemeli. Fiyatları 14-17 TL aralığında.

MuazzamAlacati3MuazzamAlacati4

Bunlar dışında neler söyledik? 4 kişi gidince en güzeli ortaya pek çok lezzeti söyleyip paylaşmak, böylece mümkün olduğunca çok lezzet tatmak. Labne, süzme yogurt ve kapya biberiyle yapılan ‘Peynirli Biber Sürme’, bol acılı ‘Atom’ ve maş fasülyesi ile yapılan piyaz da vardı masamızda. Ayrıca, Ege mutfağının olmazsa olmaz otlardan ‘Zeytinyağlı Semizotu’ ve yine Ege otlarından yapılan Sütotu da çok lezzetliydi.

MuazzamAlacati5MuazzamAlacati6

Bu kadar soğuklardan sonra sıcakları da paylaştık doğal olarak. Muazzam’da sıcaklardan ‘Babagannuş Yatağında Köfte’ (30 TL) , ‘Şarap Soslu Kydonia Midye’ (35 TL), ‘Karides Mantı’ (28 TL), ‘Güveçte Levrek’ (25 TL) ve ‘Karides Dinamit’ (32 TL) tercih ettik. Ben en çok köfte ve karides dinamiti sevdim. Uzakdoğu versiyonuna biraz benzeyen karides dinamit Ege esintisi ile daha da lezzetli olmuş sanki. Beğendili köfte çok severim ama Babagannuş yatağında köfte her gün olsa her gün onu tercih ederim, çok beğendim. Muazzam Alaçatı usulü Karides Mantı da hafif ve güzel olmuş.

MuazzamAlacati7MuazzamAlacati8

Artık tatlıya yerimiz kalmadı derken güveçte neredeyse bir sufle edasında servis edilen ‘Fırında Helva’ yı görünce hemen fikrimizi değiştirip onu da paylaşarak tatmış olduk. ‘Fırında Helva’ değil helva tatlı bile sevmiyorsanız yine de kesinlikle denemenizi önereceğim enfes bir lezzet olmuş. Fiyatı 18 TL.

Muazzam Alaçatı’da fonda çalan müzikler harika. Biz oradayken çalan nostaljik müzikler ve rose şarap eşliğinde bahçede çok güzel bir yemek yemiş olduk. Bazen canlı müzik de oluyormuş, ona da artık bir dahaki sefere denk geliriz dedik, nasılsa Muazzam’ın lezzetlerini tatmaya yeniden gideceğimiz kesin. Siz de mutlaka deneyin derim.

MuazzamAlacati10MuazzamAlacati9

Muazzam Alaçatı Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato