Caddebostan’da Bağdat Caddesi üzerinde yer alan Matruşka Restaurant bir Rus lokantası. Rus yemekleri ile birlikte aslında eski Sovyet coğrafyasından da, yani Kafkas ve Orta Asya cumhuriyetlerinden de lezzetlere menüsünde yer vermiş Matruşka Restaurant.

Mekanın dekorasyonunda bol bol matruşka kullanılmış. Ayrıca dekorasyonda Rusya’yı hatırlatan pekçok farklı objeye de yer verildiğinden tam bir Rus lokantası ambiyansı yakalanmış.

En son Moskova’da Café Pushkin’e gittiğimden beri Rus lezzetlerinden uzak kalmıştım. Önden istediğim klasik Borş çorbanın lezzeti Moskova’da yediğimden geri kalır gibi değildi. Zaten mekan sahibinin de sürekli Moskava’ya gidip geliyor olmasından belli, orjinal yemek tariflerini uygulamak için maksimum çaba sarfetmişler.

İsteyenler Yeşil Borş çorbası da isteyebilirler, dana eti yerine bol bol sebze kullanılmış bu çeşitinde. Başlangıçlardan Rus Salatası Stoliçniy, içinde bol ceviz olan Kafkas Usulü Patlıcan Ruleti ve Pancar Salatası Buraçniy en sevdiklerim oldu. Ara sıcak olarak ise bir tür Rus krepi olan Blinçik öneririm. İki çeşiti olan Blinçik lor peynirli veya etli olarak hazırlanabiliyor. Bence ikisi de denenmeli.

Yemeklerden ise favorim tabii ki Stroganov. Özel krema soslu dana eti olan Stroganov yanında patates püresi ile geliyor. Ama bence Özbek Pilavı ile de iyi gidiyor. Kalabalık grup gittiğimizden ıspanaklı rulo hindi ve Kiyevski’nin de tadına bakma fırsatı buldum. Kiyevski, içinde peynir dolgusu bulunan bir çeşit tavuk şinitzel aslında. Ama şekil olarak içli köfteye benziyor. Ben her ikisi de beğendim. Rus mantısı Pelmeni ise şekil olarak biraz İtalyan mantısı ‘Ravioli’ yi andırıyor, lezzetli bir başka seçenek olarak tercih edilebilir.

Tatlı olarak önerim ise Rusların meşhur ballı pastası Medovik.

Matruşka’da pazartesi günü hariç canlı müzik de var. Türk damak tadından çok da uzak olmayan lezzetler sunan Matruşka Restaurant, dünya mutfağından farklı yemekleri denemeyi seven herkes için, bence iyi bir seçim olur.

Matruşka Restaurant Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato