Kydonia, diğer balık restoranlarından ayrışan menüsü, lezzetli mezeleri, sıcak dekorasyonu ve muhteşem manzarası ile tüm Boğaz hattındaki mekanlar arasında ön plana çıkanlardan biri. Ortaköy’deki Banyan restoranın sahiplerince açılan restoranın alt katında İncirli Şarapevi, üst katında ise tapas bar konseptinde hizmet vermekte olan La Mancha yer alıyor. Çeşme Alaçatı’da bir şubesi olan Kydonia, Ege’nin lezzetlerini Girit göçmenlerinin taşıdığı tarifler sayesinde bizlere sunuyor.

Mekana girdiğinizde sizi pekçok çeşit mezenin sergilendiği bir lezzet şöleni karşılıyor. Aralarında seçim yapmakta zorlanacağınız çeşitler arasında her yerde karşılaşamayacağınız mezeler var. Favorilerim arasında yer alan ‘Niko’, 6 farklı ot, peynir ve acı biberden yapılıyor. Girit ezme içindeki badem ile muhteşem bir tat. Yatırma peyniri Cunda adasından geliyor ve içinde tarçın çubuğu ile eritilerek sunuluyor, ızgara hellim sevenler asıl bir de Kydonia’da yatırma peyniri denemeli. Kaya kovuğu ve cibes her zaman taze olarak sunulan ot çeşitlerinden. Körpe enginar salatası dışında, zeytin odununda isledikleri köz enginar, bu sebzeyi hala sevmeyenler kaldıysa onları bile baştan çıkaracak özel bir tat.

70 civarı meze çeşiti sunan Kydonia’daki lezzetleri saymakla bitmez ama ızgara loru da unutmamak lazım. Spiral şekli verilmiş incecik bir hamura doldurulmuş lor peynirinin ızgarada pişmesiyle ortaya çıkan lezzet de karşı konulmaz. Izgara kalamar iri parçalar halinde geliyor, hem iyi pişmiş hem de kurumamış ve yumuşacık. Balık yemeden Kydonia’dan çıkılmaz. Lüfer, levrek ya da palamut yeseniz de hepsini çok iyi pişirdiklerinden emin olabilirsiniz. Özellikle palamut fileto otlarla marine edildiğinden diğer balıkçılardaki palamuttan çok daha farklı bir lezzete dönüşüyor.Tatlı olarak önerim ise mevsimi de olduğundan tabii ki kabak tatlısı.

Kydonia’da içki tercihinize göre ortalama 100-150 TL kişi başı hesap geliyor. Hoş ambiyans, fonda Grek ya da Alaturka müzik eşliğinde hem çok farklı lezzetleri tatma hem de Kuleli ve Suada manzarasıyla keyifli bir akşam yemeği için Kydonia’yı öneririm. Geniş terasıyla Kuruçeşme Kydonia, yaz-kış arkadaşlarla grup halinde gitmek için de, özel bir günde kutlama yapmak veya romantik bir akşam yemeği için de uygun bir mekan…

Kydonia Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato