Ortadoğu’nun İncisi Katar

Falafel Qatar

Ortadoğu’nun en zengin ülkelerinden biri olan Katar, Türkiye’de turizm anlamında çok bilinmiyor. Benim de 2017 planlarım arasında yer aldığından, Katar’ın doğal ve turistik güzelliklerini tanıtmak için yapılan çalıştaya davet edilince çok sevindim. Katar Turizm Ofisi ve QatarAirways’in ortaklaşa düzenlediği çalıştayda hem Katar mutfağından lezzetler tatmış, hem de Katar hakkında detaylı bilgiler edinmiş olduk.

Çalıştayda yemek menüsünde Katar mutfağından serpme mezeler Humus ve Tabule daha sonra ise taze baharatlı domates sos ile birlikte Falafel sunuldu. Ana yemek olarak baharatlı pilav eşliğinde gelen et sote de oldukça lezzetliydi. Katar yemekleri tüm Ortadoğu mutfakları gibi Türk damak tadına oldukça yakın. Finalde ise meyve tabağı ikram edildi.

KATAR REHBERİ

Katar, Arap Körfezi’nin kuzeyine doğru uzanan 11.500 kilometrekarelik bir yarımadadan oluşur. 563 km’lik kesintisiz bir kıyı şeridine sahip olan ülkenin nüfusu yaklaşık 3 milyon ve başkenti Doha’dır. Katar’da yaşayanların sadece 300.000’i Katar vatandaşı, geri kalan farklı ülkelerden gelen insanlardan oluşuyor.

Katar, yaklaşık 24,7 trilyon metre küp (veya dünya genelindeki toplamın yaklaşık %13’ü) ile dünyanın 3. en büyük kanıtlanmış doğal gaz rezervlerine sahip. 25 milyar varili aşan kanıtlanmış petrol rezervleri uluslararası sıralamalarda 14. sırada yer alır. Ülke, kişi başı GSYİH ($94.000) açısından dünyanın en zengin ülkeleri arasında yer alıyor.

Turizm, gelecekteki gelişim için öncelikli bir sektör olarak belirlenmiş, 2015’te 3 milyona yaklaşan ziyaretçi sayısının 2030’da 7 – 9 milyon’a ulaşması bekleniyor.

Katar yıl boyu güneş, sıcak yazlar ve ılık kışların görüldüğü çöl iklimine sahip. Aylık sıcaklık ortalaması Ocak ayında 17°C’den Temmuz ayında 36°C’ye varacak şekilde değişkenlik gösteriyor ve yaz boyunca zaman zaman 40°C’nin üstüne çıkabiliyor.

Çalışma haftası Pazar gününden Perşembe gününe kadar ve çoğu iş yeri Cuma ve Cumartesi günleri kapalı. Katar’ın para birimi Riyal ve US $1 = QR3,64 olarak sabitlenmiştir. Elektrik prizleri 220/240 volt AC Soket tipi kare, üç pinli Birleşik Krallıkta kullanılan soket tipinden. Katar, suç oranının dünyada en düşük olduğu yerler arasında.

Doha Qatar 1Doha Qatar 4

KATAR’DA GÖRÜLECEK YERLER

Katar’da görülecek pek çok yer başkent Doha ve yakınlarında yer alıyor. Yerleşim bölgeleri dışında yapılması gereken en önemli aktivite ise kesinlikle Çöl Safarisi. Katar küçük bir ülke olmakla birlikte en azından 3 gece 4 gün zaman ayırmakta fayda var. Gelin şimdi Katar’ın önemli turistik noktalarını birlikte yakından tanıyalım.

Doha Corniche

Doha Körfezi’ni çevreleyen kordonda yedi kilometrelik bir gezinti yeri olan Corniche, iş bölgesinin göğe yükselen kulelerinden İslam Eserleri Müzesi’nin göze çarpan yapılarına kadar değişen muhteşem şehir manzaraları sunar. Başkentin ortasında yeşil ve yayalaştırılmış alanlar sunan Corniche’te gezinirken körfezi dolduran geleneksel ahşap Arap yelkenlileri, Katar’ın köklü denizcilik geçmişinin yankılarını hissettirir.

Souq Waqif

Souq Waqif’in kalabalık sokakları ziyaretçilere geleneksel ticaretin, mimarinin ve kültürün otantik bir deneyimini yaşatır. Souq Waqif’ta baharatlar ve mevsimlik lezzetlerden parfümlere, mücevherlere, giysilere, el işlerine ve ucuz hatıra eşyalarına kadar Orta Doğu’ya çeşitleri bulabilir, geleneksel müzik, sanat ve kültürel gösterileri ile restoran ve kafelerin tadını çıkartabilirsiniz.

Doha Desert SafariQatar

İslam Eserleri Müzesi

14 yüzyıllık muhteşem sanatı birkaç saatte keşfetmek için İslam Eserleri Müzesi ideal. İslam dünyası sanatının en iyi örnekleri ve eserlerinin muhteşem ve yaratıcı bir şekilde sergilendiği İslam Eserleri Müzesi, sürekli değişen özel sergi programlarıyla ziyaretçilerin ilgisini taze tutar. Bu geçici gösteriler için girişte ücret alınabilir, ancak kalıcı galerilere giriş ücretsizdir.

Pearl-Qatar

Pearl-Qatar, West Bay sahilinin açıklarında Akdeniz tarzı yat marinaları, rezidans kuleleri, villalar ve otellerin yanı sıra en önde gelen markaların butikleri ve showroomlarında lüks alışveriş imkânı sunan insan yapımı bir ada. Popüler bir yemek noktası olan Pearl-Qatar kordondaki gezinti yerleri ferahlatıcı bir dondurmadan beş yıldızlı yemek deneyimine her türlü lezzeti sunan kafeler ve restoranlarla çevrilidir. Pearl, şıklığı ve ‘Arap Rivierası’ tanımlamasının davetkarlığıyla popüler bir turistik noktadır.

Al Zubarah

Katar’ın kuzeybatı kıyısında yer alan, kusursuz bir şekilde restore edilen Al Zubarah Kalesi’ni ve civarı UNESCO Dünya Mirası olarak kabul edilmiş. Bölgedeki 18’inci ve 19’uncu yüzyıl yerleşiminin en kapsamlı ve en iyi korunmuş örneklerinden biri olan Al Zubarah, Hint Okyanusu’na uzanan bağlantılarıyla bir zamanlar Körfez’in en önemli inci dalgıçlığı ve ticaret merkezlerinden biri olan etrafı duvarlarla çevrili bir sahil şehrinin kalıntılarını da kapsar.

Khor Al Adaid

Ülkenin güneydoğu köşesinde Doha’dan yaklaşık olarak 60 km uzaklıkta Katar’ın en etkileyici doğa harikalarından biri olan ‘İç Deniz’ veya Khor Al Adaid yer alır. Kendine özgü ekosistemiyle UNESCO tarafından tanınan bir doğal koruma alanı olan Khor Al Adaid, denizin çölün kalbine kadar ilerlediği dünyadaki ender yerlerden biridir. Kara yoluyla erişim olmayan bu sakin su cennetine yalnızca kum tepeleri aşılarak ulaşılabilir.

QATAR AIRWAYS

Altı kıtaya birden hizmet sunan en genç havayolu şirketi olan Qatar Airways 1997 yılında hizmete girmesiyle birlikte pekçok ödül kazanıp 2011, 2012 ve 2015 yıllarında Skytrax tarafından yılın havayolu olarak seçilmiş.
Dünyada 150’den fazla destinasyona seferleri bulunan Katar Havayolları, Doha Hamad Uluslararası Havalimanı’nı merkez olarak kullanıyor. Türkiye’de İstanbul Atatürk, İstanbul Sabiha Gökçen ve Ankara Esenboğa havalimanlarına direkt seferi olan Katar Havayolları, hava yolu şirketleri arasında konfor, uçtuğu destinasyonlar ve yolcu memnuniyeti açısından üst sıralarda.