Jamie Oliver yeni nesil şefler arasında en sevdiklerimden. Özellikle 24 Kitchen kanalında 15 ya da 30 dk içinde birkaç çeşit yemek hazırladığı programlarını çok beğeniyorum. Yemek yemek kadar yapmayı da sevdiğimden farklı lezzetleri pratik tariflerle çabucak hazırlaması çok cazip geliyor.

Jamie Oliver artık 6 farklı restoran markası ve süpermarketlerde satılan tuz-karabiberden, et soslarına kadar pekçok ürünüyle dev bir franchise oldu. Londra ve Edinburgh seyahatlerimde restoranlarına uğradığım ve ürünlerini aldığım Jamie Oliver’ın Türkiye’deki tek restoranı ise Zorlu Alışveriş Merkezi’ndeki Jamie’s Italian.

1 yıldır birkaç defa gittiğim Jamie’s Italian’a bu hafta öğle yemeği için gittik. Öğlen çok kalabalık olmadığından üst kat kapalıydı, biz de hemen açık mutfağın önündeki masaya oturduk. Servis o kadar hızlıydı ki ana yemekler bile bizi şaşırtan bir süratler 10-15 dakika geçmeden gelmişti.

Günün çorbası olarak sadece domates çorbası olduğundan pas geçtik. Biz sipariş verirken masaya üzerinde zeytinyağı ve baharat dökülmüş ekmekler geldi. Lezzetliydi ancak bence yine de daha çok ekmek çeşiti ve yanında baharatlı zeytinyağı ve zeytin ayrıca gelmeliydi. Bunları standart olarak getirmeyip 3TL’ye menüye koymalarının sebebi İngiltere’de de öyle olması ama, hem o 3TL ile Jamie’s Italian ciro yapacak değil, hem de bir Akdeniz ülkesinde konsept olarak hoş değil.

Jamie’s Italian’da pizzalar bol malzemeli ve kıtır kıtır. Deniz mahsüllü pizzada kalamar, karides ve midye var. Üzerinde bol soğan ve taze nane ile geliyor. Fungi Misti ise lezzetli mantarları, parmesan peyniri ve üzerindeki bol taze roka ile pizzalar arasında favorim. Truffle Tagliatelle içerdiği eser miktarda trüf mantarı ile ortalama bir makarna. Burger Italiano’nun hamburger ekmeği lezzetli, köftenin üzerinde fontina peyniri eritilmiş, içinde yeşillik, turşu, domates sosunun yanısıra biber kızartma ve kızarmış soğan halkaları var. Ama hamburgerin yanında patates gelmiyor, ek olarak isterseniz fiyatı 38TL’den 45TL’ye çıkıyor. Odun fırınında somon, ricotta peyniri ile birlikte çok iyi bir lezzet ama porsiyon olarak biraz küçük.

Yemeklerden en çok beğendiğim Kuzu Şiş. İri parça iyi terbiye edilmiş etler orta pişmiş ama çok yumuşak ve kızarmış ekmeklerle birlikte hem lezzetli hem de doyurucu bir porsiyon. Ama yanında gelen patates salatası son derece yavan. Soğan, limon vb dışında pek baharat da kullanılmadığından tatsız.

Açıldığı günden beri yemeklerde bir türlü İngiltere’deki lezzeti bulamadığım, ilk zamanlarda servisi sürekli aksayan restorandan bu sefer eskisine göre daha memnun ayrıldığımı söyleyebilirim. Yemeklerin lezzetli hala tam olarak tatmin etmese de umarım servisteki düzelme yemeklere de yansır ve Jamie’s Italian bizi Londra ya da Edinburgh’taki restoranlarını özlemle anmak durumunda bırakmaz.