Okan Bayülgen’in ‘Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası’nda Katil Kim?

Okan Bayülgen, Türkiye’de örneğini göremediğimiz yeni bir formatla eğlence hayatına yeni bir soluk getirmiş. Sahne İstanbul’da her çarşamba sahnelenen ‘Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası’ yemek yerken bir tiyatro oyununun keyfine varabileceğiniz yenilikçi bir format.

Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası

 

Hatırlayanlar bilirler, eskiden gazinolar revaçta, Maksim Maksim’ken, gece eğlencelerinin önemli bir parçası da ‘Devekuşu Kabare’, ‘Hisseli Harikalar Kumpanyası’ gibi herkesin çok sevdiği müzikli oyunlardı.

Gittikçe sıradanlaştığını ve aynılaştığını düşündüğüm İstanbul gece hayatına yeni renkler, yeni dokunuşlar lazım.

İşte ‘Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası’ insana ‘aaa aynı anda hem lezzetli yemekler yiyip hem de keyifli bir oyun izlemek demek ki mümkünmüş’ dedirtiyor.

 

Okan Bayülgen’in yönettiği bu yapım hemen insanı içine alıyor ve keşke benzerlerinden daha çok olsa da hep gitsek hissi veriyor. Neden mi? Çünkü biz de sadece izleyici değil aslında oyunun bir parçasıyız da ondan…

Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası’nı yöneten Okan Bayülgen en başta sahne alıp bize kısa bir bilgi veriyor. Bir kere biz aslında Sahne İstanbul’da misafir değil, bir şirketin yıllık büyük yemek organizasyonundayız. Ayrıca az sonra bir cinayet işlenecek ve bizim de katilin kim olduğunu bulmamız gerekiyor!!! Hemen gözümüzü kulağımızı dört açıyoruz. Sahnede değil aramızdaki masalarda oturan oyuncular, şirketin sahipleri, yöneticileri ve eşleri karakterlerini canlandırıyorlar. Onların konuşmaya başlamasıyla aslında perde iniyor.

Kısa bir elektrik kesintisi, hemen arkasından silah sesi… Bir cinayet işleniyor, peki ama katil kim???

Eğlenceli Cinayetler KumpanyasıEğlenceli Cinayetler Kumpanyası

Sürekli yeni bilgiler ediniyoruz, meğer kimlerin ne hıncı varmış, bu işten kimler çıkar sağlar diye kafa patlatırken hepimiz birer Sherlock’a dönüşüyoruz. Bu arada garsonlar yemeklerimizi servis ediyor ve Sahrap Soysal’ın hazırladığı özel menüyü tatmaya başlıyoruz. Mezeleri harika bir ravioli, onu da kuzu eti izliyor. Yemeklere dalmışken bir yandan da masaların arasında dolanıp ipuçlarını bir bir ortaya döken oyuncuları pür dikkat takip ediyoruz.

Eğlenceli Cinayetler KumpanyasıEğlenceli Cinayetler Kumpanyası

Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası’nı, Kanal D’de uzun süre yayınlanan ‘Kanıt’ adlı dizinin yazarı da olan Selin Atasoy yazmış. Selin Atasoy o kadar güzel detaylar koymuş ki, cinayet örgüsünde merak sürekli dorukta kalıyor. Oyuncu kadrosu da çok sağlam. Burcu Kara, Kerem Atabeyoğlu, Almıla Uluer, Ayçin İnci, Emrah Kolukısa ve Metin Arslan gibi deneyimli oyuncular var oyunda.

Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası

 

Her masanın bir numarası var ve oyunun sonunda sorulan 4 soruyu doğru bilen masaya süper ödül veriliyor.

Ödül Günay Restaurant’ta tüm masaya bir güzel bir akşam yemeği ve masaya ikram edilecek kaliteli bir şişe şampanya olunca hepimiz iyice hırslanıyoruz. Hem katilin kim olduğunu bulmayı şeref meselesi yapıyor hem de Günay’daki harika gecenin peşine düşüyoruz.

 

 

 

Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası

Oyunun sonunda dağıtılan formu doldururken tabii ki 6 kişi aramızda anlaşamıyoruz. 4 soru için hepimizin başka cevabı var, herkes kendine Sherlock. Neyse ki zaten tahminlerimiz genelde yanlış çıkıyor da katil belli olunca kimse ‘aaa ben dediydim’ diyemiyor.

Tatlımızı yemiş, katili de öğrenmişken süper keyifli bir gece geçirdiğimiz için hepimiz son derece mutluyuz. Tadı damağımızda kalan oyun mu yoksa yemekler mi derseniz, ikisi de derim. ‘Madem siz katili bulamadınız bari kim çıktı onu söyle de ödülleri biz kazanalım’ diyorsanız, cevabım ‘Maalesef katil sürekli değişiyor’…

Okan Bayülken iyi ki ‘Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası’ nı hayata geçirmiş. Sahne İstanbul’u arayıp rezervasyonunuzu yaptırın, aman ha bu deneyimi kaçırmayın derim. Pişman olmayacaksınız.

 

 

Sahne İstanbul Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato