Din Tai Fung Tayvan’da doğan, ama artık sadece Uzakdoğu’da değil Amerika’da bile restoranları olan bir ‘Dumpling’ zinciri. Çin mantısı olarak da bilinen dumpling’lerin içinde et, tavuk, sebze, deniz mahsülü olabildiği gibi kızartma, haşlama ya da buharda pişirme metodları ile de yapılabiliyor. Din Tai Fung’un alamet-i farikası ise buharda pişmiş dumpling.

Menüde sadece dumpling yok tabii ki. Başlangıç olarak tercih edilebilecek çok lezzetli çorba ve noodle çeşitleri var. Hot-and-sour soup gerçekten oldukça acılı ve bol malzemeli bir çorba. Tavuk ve etli çorbalar ise iri bir parça tavuk veya dana et ile servis edilen konsome gibi. Noodle çeşitlerinde ise hem wokta farklı malzemelerle yapılan udon noodle hem de ince pirinç noodle ile yapılan noodle çorbalar sunuluyor.

Ortaya farklı dumpling çeşitleri ve bir iki ana yemek söyleyip paylaşmak tüm lezzetleri tatmak açısından en iyisi. Yumurtalı karidesli pirinç pilavı ‘egg fried rice’ ve tatlı-ekşi soslu tavuk olmazsa olmaz. Mantarlı, tavuklu, karidesli ve hatta siyah trüflü dumpling bile olduğundan tek çare hepsini sipariş etmek. Tatlı olarak bile dumpling çeşitleri olduğunu söylemeden geçmeyeyim.

İçecek olarak daha ilk oturduğunuz andan itibaren yasemin çayı getiriliyor. Ilık olarak servis edilen yasemin çayınız bittikçe sürekli olarak dolduruyorlar. Hem lezzetli hem de sağlıklı bir içecek. Ama yine de Çin biralarından denemek de iyi bir seçim olur. 1903’ten beri üretilen Tsingtao adlı Çin birası son derece rahat içilen hafif bir lager.

Din Tai Fung’un Hong Kong Kawloon’daki bu şubesi Silvercord Alışveriş Merkezi’nin en üst katında yer alıyor. Ve önünde uzayıp giden kuyrukların bir sırrı var. Bu şubenin 2009 yılında aldığı bir Michelin yıldızı var! Hong Kong’a yolumuz düştüğünde nerede dumpling yiyeceğimiz çok net. Din Tai Fung, uygun fiyatları ve güleryüzlü hızlı hizmetini Michelin yıldızı ile taçlandırmış kesinlikle kaçırılmayacak bir lezzet durağı.