Café Pushkin, Moskova’da Alexander Pushkin anıtının hemen yakınında Tveskoy Bulvarı üzerinde bulunuyor. Pushkinskaya metro istasyonunda inildiğinde oldukça yakın bir mesafede. Adından bir café olduğu izlenimi uyansa da, Café Pushkin aslında Moskova’da klasik Rus mutfağını sunan en şık ve pahalı restoran konumunda.

Hikayesi ise oldukça ilginç. 1950’lerde Fransız şarkıcı Gilbert Bécaud’un ‘Nathalie’ adlı şarkısında Café Puskin’den bahseder. Çok popüler olan şarkı neticesinde Moskova’ya gelen Fransız turistler sürekli olarak aslında olmayan bu cafeyi sorarlar. Bundan esinlenen Andrey Dellos 1999’da Barok mimariye sahip bu binada Café Pushkin’i açar.

Café Pushkin’in giriş katında tarihi eczane, üst katında ise kütüphane konseptiyle dekorasyon yapılmış. Binaya girer girmez sanki 19. yüzyıl Çarlık Dönemi Rusya’sına gelmiş gibi oluyorsunuz. En üst katta ise yaz aylarında hizmet veren, meydan manzarası olan güzel bir teras bulunuyor. Restoranın özellikle iç tasarımı çok şık ve etkileyici. Garsonlar ise çok güleryüzlü ve yemekler konusunda bilgi verip müşteriler ile çok yakından ilgileniyorlar.

Menü kahvaltı çeşitleri, salatalar, sıcak ve soğuk başlangıçlar, et ve balık yemekleri ile sayfalarca uzayıp gidiyor. İçki olarak garsonların önereceği farklı votkalar denenebilir. Ayrıca çok seçkin şaraplardan oluşturulmuş bir kav var. İçkiler ve yemekler Moskova’ya göre bile pahalı.

Rus mutfağının en güzel yemekleri menüde olduğundan seçim yapmak zor olsa da Borş çorba içmek şart. Krep inceliğine bir pancake olan Blini bazı yemeklerin yanında geliyor ya da isterseniz menüden sipariş verebiliyorsunuz. Pelmeni ise bir tür Rus mantısı, orjinali etli ama somonlu olanı da var. Yanında turşu ve fırın patates ile birlikte servis edilen ‘Beef Stroganoff’ hem sunumu hem de lezzeti ile çok etkileyici. Krema içeren sosu, etin kıvamı ve yumuşaklığı, demek ki orjinal stroganoff böyle oluyormuş dedirtiyor. Blini yanında kırmızı veya siyah havyar da popular yemekler arasında. Ama özellikle siyah havyar sipariş edecekseniz fiyatına birkaç kez bakmanızı öneririm. Yemek sonrasında sayısız tatlı çeşitlerinden denemeyi ve Café Pushkin çayı içmeyi de unutmayın.

Café Pushkin 24 saat açık! Sadece şık bir akşam yemeği ya da öğlen iş yemeği için değil, gece eğlenceden dönerken sabaha karşı uğrayabilir veya erken saatlerde kahvaltı yapmak için de tercih edebilirsiniz. Café Pushkin, Çarlara layık lezzetleriyle Moskova seyahatlerinin olmazsa olmazı…