Birkaç yıl önce yılın Kadın Girişimcisi seçilen Gamze Cizreli tarafından 2007 yılında Ankara’da kurulan Big Chefs, artık Türkiye sınırlarını aşıp Dubai’de bile şube açmış olan cafe&brasserie tarzında bir restoran zinciri. Diğer tüm şubelerden farklı olarak ise, Etiler Nispetiye Caddesi üzerindeki mekan ‘Big Chefs Studio’ olarak anılıyor.

Big Chefs inanılmaz çeşitlilikte bir menü sunuyor. Pizzalardan wrap ve burgerlere, salatalardan noodle ve makarnalara onlarca çeşit arasında karar vermekte zorlanıyor insan.

Başlangıç olarak etli yaprak sarma ve kuşbaşılı mini pideler başarılı. Ama ben en çok çıtır mantıyı seviyorum. Şekli klasik mantıdan farklı olan çıtır mantı, incecik hamuru ve yanındaki naneli süzme yoğurt ile çok hafif ama bir o kadar da lezzetli.

Karadeniz yöresinin çorbalarını hatırlatan pazılı mercimek çorbanın içine bir miktar yoğurt da katıyorlar. Terbiyeli tavuk çorbası ile birlikte, özellikle kış ayları boyunca çok tercih edilecekleri kesin.

Benim favori yemeklerim ‘Biraz Oradan Biraz Buradan’ başlığında toplanan özel lezzetler arasında. Örneğin Kebabi, tereyağlı pidelerin üzerindeki ince et dilimleri ve yoğurtlu sosu ile İskender Kebap’ın modern bir yorumu gibi. Beğendili köfte, sac üstünde ve kızarmış tereyağlı ekmek ile servis ediliyor. Fıstıklı şiş köfte ise lavaşla birlikte ahşap tepside geliyor ve hem sunumu ile göze, hem de lezzeti ile damağa hitap ediyor.

Big Chefs’in kahvaltılarına da değinmeden geçmek olmaz. Egg Benedict, İspanyol omlet, kahvaltı tabakları ve sacda sunulan sıcak kahvaltı gibi seçenekler var ama ben yine de en çok kavurmalı yumurtayı seviyorum. Big Chefs Studio artık pazar günleri açık büfe brunch vermeye başlayarak, yaz aylarında Tarabya Big Chefs’te deniz kenarında brunch yapan misafirlerini, kış aylarında şık ve sıcak dekorasyonu ile Nispetiye’de ağırlıyor olacak.

Servis hızı eskisine göre düzelmiş görünen Big Chefs Studio’yu günün her saatinde, ister arkadaşlarınızla uzun sohbetli bir yemek için, isterseniz ailece çocuklarınızla rahat bir ortamda yemek keyfi yapmak için tercih edebilirsiniz.